OŚRODEK KULTURY GMINY KUTNO

SAMORZĄDOWA INSTYTUCJA KULTURY, LESZCZYNEK 49a, 99-300 KUTNO

Month – Październik 2019

Przeżyjmy to jeszcze raz! Wielka dożynkowa feta w gminie Kutno

Tegoroczne dożynki w gminie Kutno były naprawdę wyjątkowe! Dopisała pogoda, dzięki czemu w Strzegocinie zjawiło się mnóstwo osób, które wzięły udział w uroczystości. Świętowanie rozpoczęło się od najdłuższego w historii regionu korowodu dożynkowego, w którym maszerowali: orkiestra dęta OSP Kutno, Leszczynianki, Okowita, starostowie dożynek (przejazd w bryczce Państwa Roberta i Ilony Denarskich), przedstawiciele sołectw z wieńcami dożynkowymi i chlebami, poczty sztandarowe oraz Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska wraz z Gośćmi i mieszkańcami. Na końcu korowodu uplasowały się liczne maszyny rolnicze oraz wozy bojowe jednostek OSP z gminy Kutno.

O godzinie 14.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta dożynkowa celebrowana przez księdza biskupa dra Wojciecha Osiala w asyście ks. kan. dra Jerzego Swędrowskiego oraz ks. Stanisława Zarosy (SAC) i proboszcza ks. Zbigniewa Strzałkowskiego. Msza miała wyjątkową, muzyczną oprawę – zabrzmiały pieśni na ludową nutę w wykonaniu Leszczynianek i Okowity oraz pieśń „Musimy siać” w wykonaniu pana Piotra Ziółkowskiego.

Po mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na teren remizy OSP. Tym razem na czele korowodu stanęły poczty sztandarowe jednostek OSP oraz poczet sztandarowy gminy Kutno. Oprawę muzyczną zapewniły Leszczynianki i Okowita (fot. KCI).

Już na terenie OSP w Strzegocinie, na ręce Wójt Gminy Kutno Justyny Jasińskiej oraz starostów dożynek 11 delegacji sołectw z naszej gminy złożyło dożynkowe wieńce i kosze. Następnie wszyscy sołtysi składali świeżo wypieczone bochny chleba (fot. panoramakutna.pl).

Oficjalną część otworzyło wystąpienie Wójt Gminy Kutno, która mówiła m.in.: „Kochani rolnicy, wszyscy zgromadzeni. Filarem polskiego państwa było, jest i będzie rolnictwo, a silne rolnictwo zawdzięczamy silnym rodzinom. To oni bronili i zachowali w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Każdy z nas nosi w sobie cząstkę polskiej wsi. Bez rolnika nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa. Te okazałe wieńce i bochny chleba są tego przykładem. Składam wyrazy najwyższego szacunku wszystkim rolnikom za waszą ciężką pracę. To wasze święto. Z miłości do ziemi celebrujemy święto plonów i dziękujemy za dar chleba.”

Po przemówieniu nastąpił moment tradycyjnego dzielenia się chlebem. Wójt wraz z Przewodniczącą, starostami dożynek oraz paniami z zespołu Leszczynianki udali się do licznie zgromadzonych mieszkańców i gości, aby połamać się świeżo wypieczonymi bochnami (fot. panoramakutna.pl).


Głos zabrała także Przewodnicząca Rady Gminy Kutno Joanna Kajszczarek, która w swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę. Spośród zaproszonych Gości głos zabrali m.in. Senator RP Przemysław Błaszczyk, Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak, Dyrektor KRUS Ewa Rzymkowska, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Robert Baryła, Starosta Kutnowski Daniel Kowalik (fot. KCI).


Oficjalną część zakończyły przyśpiewki dożynkowe Leszczynianek oraz występy dzieci ze szkół w Strzegocinie i Byszewie, które przygotowały krótkie programy artystyczne.

Na scenie, w obszernej części artystycznej, pojawiły się zespoły muzyczne i taneczne: Okowita, Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech”, Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Ziemi Łąckiej, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, grupa Quest z Płocka oraz zespół Imperium z Białegostoku. Imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna z grupą Okowita – kilkaset osób bawiło się z nami do późnych godzin wieczornych.


Znakomity występ stał się udziałem Zespołu Tańca Ludowego „Uśmiech” z gminy Stare Miasto w powiecie konińskim. Młodzi artyści zachwycili publiczność kunsztem i dbałością o szczegóły.


Grupa Quest z Płocka porwała do tańca licznie zgromadzoną publiczność. Ich przeboje znakomicie wpisały się w taneczny klimat dożynek:


Wspaniały, barwny i momentami wzruszający występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej przyciągnął mnóstwo miłośników muzyki ludowej. Publiczność w dużym skupieniu oglądała barwne widowisko. Artyści dali z siebie wszystko.


Tuż po godzinie 21.00 na dożynkowej scenie pojawił się zespół Imperium z Białegostoku, legenda muzyki disco. Grupa uczestniczyła w kształtowaniu się nurtu disco polo już na początku lat ’90. Ich przeboje znane są kilku pokoleniom Polaków. Muzycy rozpoczęli koncert od swojego najbardziej znanego przeboju – „Żółtych tulipanów”. Cóż to był za koncert! Niezliczona publiczność bawiła się znakomicie.


Zabawa była znakomita – jeszcze o godz. 24.00 kilkaset osób bawiło się przy muzyce kapeli Okowita! Królowały utwory disco, muzyka biesiadna i cygańska!


W trakcie całej imprezy wszyscy uczestnicy mogli skosztować swojskiego jadła od KGW, chleba ze smalcem, potraw z grilla, tradycyjnej grochówki, wędlin własnego wyrobu, świeżych ciast i napojów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pieczone świniaki, które tuż po godzinie 18.00 dojechały do Strzegocina. Miłośnicy słodkości mogli natomiast skosztować tortu przygotowanego przez starościnę dożynek, panią Marlenę Karczewską (fot. KCI/panoramakutna.pl)


Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla najmłodszych – dmuchane zjeżdżalnie domki, plac zabaw, eurobungee, karuzelę, dmuchany dart, salon śmiechu, malowanie buzi, megaklocki, megabańki, animacje i hulanki.


Bardzo aktywnie działali mieszkańcy Strzegocina i okolicznych sołectw – dzięki ich pracy wszędzie czuć było dożynkowy klimat. Bogate dekoracje, kolorowa scenografia, witacze na wszystkich drogach prowadzących do Strzegocina to tylko niektóre efekty zaangażowania mieszkańców. Duża aktywność wszystkich jednostek OSP z terenu naszej gminy, Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców Strzegocina na czele z panią sołtys Katarzyną WIwałą, prezesem OSP w Strzegocinie Mirosławem Karczewskim i starostami dożynek Marleną Karczewską i Dariuszem Graczykiem, pozwoliła cieszyć się niepowtarzalną atmosferą i odpowiednią doniosłością strzegocińskiej uroczystości (fot. Radio Q)


Największy w historii regionu korowód dożynkowy, który przeszedł od pałacu diecezjalnego w Strzegocinie do miejscowego kościoła – w obiektywie reporterów Radia Q:


Starostowie dożynek – pani Marlena Karczewska i pan Dariusz Graczyk podczas korowodu otwierającego uroczystości dożynkowe (w bryczce z końmi ze stajni państwa Ilony i Roberta Denarskich) – fot. Radio Q:


Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jan Krzysztof Ardanowski oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber. Mszę świętą dziękczynną w intencji rolników gminy Kutno odprawił w kościele pw. św. Bartłomieja w Strzegocinie biskup łowicki ks. dr Wojciech Osial (godz. 14.00). Partnerami organizatorów byli: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Krajowa Spółka Cukrowa SA, Hodowla Roślin Strzelce, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Kutno, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi. Organizatorzy: Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, Ośrodek Kultury Gminy Kutno, OSP, KGW, sołectwo Strzegocin. Organizację imprezy wsparło kilkudziesięciu sponsorów i darczyńców, których logotypy, nazwiska i nazwy prezentujemy poniżej:

OŚRODEK KULTURY GMINY KUTNO © 2014 Frontier Theme