OŚRODEK KULTURY GMINY KUTNO

SAMORZĄDOWA INSTYTUCJA KULTURY, LESZCZYNEK 49a, 99-300 KUTNO

Month – Styczeń 2013

Spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Ośrodek Kultury Gminy Kutno serdecznie zaprasza mieszkańców terenów wiejskich na spotkanie z przedstawicielem programu „Słoneczna Gmina”. Spotkanie dotyczące kolektorów słonecznych odbędzie się w siedzibie Ośrodka w Leszczynku w środę, 30 stycznia 2013 roku o godzinie 17.00. Wstęp wolny!

12

FOTOWOLTAIKA – PEWNA INWESTYCJA!
Moduły fotowoltaiczne (PV) przekształcają promienie słoneczne na prąd elektryczny, nasłonecznienie w Polsce jest bardzo stabilne i korzystne dla tego typu systemów. Posiadając instalację PV stajemy się producentem prądu i zarabiamy na jego sprzedaży do sieci energetycznej, nowa ustawa OZE ureguluje zasady i ceny sprzedaży prądu.
Dla porównania średnia cena zakupu prądu przez gospodarstwo domowe wynosi 0,5 zł/kWh, sprzedając prąd z PV uzyskujemy cenę od 1 zł do 1,3 zł/kWh. Firmy, banki, rolnicy i osoby prywatne oczekują na wejście w życie ustawy OZE, chcąc inwestować w bardzo opłacalne instalacje fotowoltaiczne, ich stopa zwrotu jest na poziomie 16-20% jest to jedna z najbardziej opłacalnych form lokowania pieniędzy . Największym ograniczeniem jest stan sieci elektroenergetycznych, który nie pozwoli na podłączenie instalacji fotowoltaicznej w każdym miejscu gdzie przebiegają linie energetyczne.
Kiedy rozpocząć planowanie? Nie należy odkładać decyzji o inwestowaniu w fotowoltaikę na moment wejścia w życie ustawy OZE. Już teraz powinnyśmy rozpocząć wszystkie formalności z tym związane, obecnie czas potrzebny na kompletne zorganizowanie projektu fotowoltaicznego wynosi od 5 do 14 miesięcy. Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku mocy przesyłowych obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”.
Pomagamy już dziś! Nasz główny instalator Firma piTERN od 10 lat zajmuje się tylko i wyłączenie systemami solarnymi, jako jedna z niewielu firm w Polsce ma na swoim koncie realizację instalacji fotowoltaicznych o megawatowych mocach, działając na terenie Europy zdobyła doświadczenie w tej innowacyjnej branży. Nasz dział projektowy pomaga w wyborze odpowiedniej lokalizacji, ocenia możliwość podłączenia do sieci energetycznej, przygotowuje niezbędną dokumentację, uzyskuje wymagane pozwolenia, w tym warunki przyłączeniowe.

11

OSOBA KONTAKTOWA: Radosław Jaworski Tel. 519-132-816
e-mail: r.jaworski@pitern.pl
www.slonecznagmina.pl

Występy teatralne w gminie Kutno

15 stycznia 2013 roku gminę Kutno odwiedziła teatralna grupa „T” z Torunia. Artyści przygotowali spektakl pt. „Magiczny kapelusz”, który opowiadał o tolerancji, akceptacji i szacunku wobec innych. Aktorzy wystąpili we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy – w Gołębiewku Nowym, Wroczynach, Strzegocinie i Byszewie. Najmłodsi widzowie reagowali bardzo żywiołowo. Teatralno-kabaretowa forma wyraźnie przypadła im do gustu. Dzieci z wielką uwagą obejrzały spektakl, z chęcią włączając się w dyskusje i dialogi bohaterów przedstawienia – mówi Michał Łuczak, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Kutno, organizator imprezy. Artyści obiecali, że na pewno odwiedzą jeszcze gminę Kutno.

OŚRODEK KULTURY GMINY KUTNO © 2014 Frontier Theme