OŚRODEK KULTURY GMINY KUTNO

SAMORZĄDOWA INSTYTUCJA KULTURY, LESZCZYNEK 49a, 99-300 KUTNO

Video, muzyka, galerie

Kutnowskie kolędowanie

14 grudnia ludowy zespół „Leszczynianki” oraz kapela biesiadna „Okowita” miały przyjemność gościć w dwóch miejskich przedszkolach w Kutnie – nr 5 (Park Wiosny Ludów) oraz nr 15 „Bajka” (ul. Jagiełły). Zespoły zagrały dla przedszkolaków trzy koncerty kolęd. Podczas muzycznych spotkań najmłodsi mieli okazję zaśpiewać ulubione kolędy oraz poznać instrumenty, na których akompaniowali muzycy. – Nastrój był znakomity, ponieważ dzieci wykazały się gruntowną najomością tekstów polskich kolęd, co niewątpliwie bardzo nas zaskoczyło – mówi Wiesław Kowalski, kierownik zespołów.

 

Za nami święto plonów

Za nami uroczystości związane ze świętem plonów w gminie Kutno. 20 sierpnia 2017 r. mieszkańcy gminy wzięli udział w uroczystej mszy świętej dożynkowej, którą odprawił proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Woźniakowie. Wysłuchali także koncertu muzyki polskiej w wykonaniu Anny Jeremus-Lewandowskiej i artystów towarzyszących w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego. Po południu na uczestników dożynek czekało mnóstwo atrakcji – w Ośrodku Kultury Gminy Kutno odbył się ludowy piknik taneczny. Nie zabrakło znakomitych występów muzycznych oraz dobrej zabawy. Oprócz wojskowej grochówki, licznych atrakcji dla dzieci i wspólnego ogniska, uczestnicy usłyszeć mogli usłyszeć siarczyste oberki w najlepszym wykonaniu. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin wieczornych. Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie przybyli z terenu całej gminy i zechcieli spędzić z nami to niedzielne popołudnie!

Leszczynianki na podium nad morzem

Weekend 12-13 siepnia był bardzo pracowity dla ludowego zespołu wokalno-instrumentalnego Leszczynianki i dla kapeli biesiadnej Okowita. Zespoły Ośrodka Kultury Gminy Kutno wzięły udział w konkursie „Zaskocz nas… na ludowo” organizowanym przez Centrum Kultury Gminy Ustka w nadmorskich Rowach. Leszczyniankom udało się zdobyć drugie miejsce. – Bardzo się cieszę, że zespół tak dynamicznie się rozwija. Po tegorocznym wyróżnieniu specjalnym w Wiśniowej Górze, przyszedł czas na podium w konkursie. W Rowach konkurowaliśmy z kilkunastoma zespołami z całego kraju, a występy oceniali profesjonalni muzycy – mówi Wiesław Kowalski, kierownik zespołu. – Drugie miejsce to z pewnością spore osiągnięcie, ale sam wyjazd przysłużył się również promocji gminy Kutno.  Pozostaje nam już tylko pokusić się w przyszłości o pierwszą lokatę – dodaje Michał Łuczak, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Kutno.

Zespół wystąpił na festiwalu dwukrotnie – najpierw w sobotę, w przeglądzie konkursowym, a następnie w niedzielę – na koncercie laureatów. Leszczyniankom akompaniowała sześcioosobowa kapela biesiadna Okowita. Grupy nawiązały szereg kontaktów muzycznych, otrzymały również zaproszenie od jurorów konkursu w góry, na muzyczną Babiogórską Jesień (fot. Maria Szubska).

Festyn już za nami!

Pomimo kapryśnej pogody festyn rodzinny na terenie parku Ośrodka Kultury Gminy Kutno można zaliczyć do udanych. Tegoroczna impreza była dość wyjątkowa ze względu na jubileusz 90 lat istnienia OSP w Leszczynku. O godzinie 14.00 ks. proboszcz Józef Pietrusik oraz ks. kapelan Piotr Kalisiak odprawili mszę świętą polową w intencji strażaków gminy Kutno, podczas której poświęcono nowo ufundowany sztandar. Po mszy miała miejsce ceremonia nadania sztandaru, którą poprowadził kom. Jan Broda. Przemówienia na okoliczność nadania sztandaru oraz jubileuszu wygłosili wójt gminy Kutno Jerzy Bryła, bryg. Marcin Adamiak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Kutnie oraz Rafał Olszewski, prezes OSP w Leszczynku.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie pojawiła się orkiestra dęta OSP w Kutnie pod kierownictwem kapelmistrza WIesława Kowalskiego. Zaprezentowali się również uczestnicy sekcji artystycznych OKGK: gitarzyści kształcący się pod kierunkiem prof. Zbigniewa Jędrzejczyka oraz grupy taneczne instr. Doroty Ciołkowskiej. Serię utworów wykonała młodzieżowa orkiestra dęta OKGK prowadzona przez kapelmistrza Stanisław Wasiaka. O godz. 17.00 wszyscy uczestnicy festynu mieli okazję upiec kiełbaski przy ognisku, a godzinę później rozpoczęła się zabawa taneczna.

Na imprezie nie zabrakło zabaw i animacji dla dzieci. Najmłodsi mogli także oddać się szaleństwu na darmowych dmuchańcach. Na najbardziej zmęczonych czekała wojskowa grochówka przygotowana przez komendanta Jana Brodę.

I miejsce dla kapeli Okowita na konkursie w Łęczycy!

Kapela biesiadna Okowita działająca przy Ośrodku Kultury Gminy Kutno zdobyła pierwsze miejsce na Przeglądzie „Nutki Złotej Jesieni” organizowanym przez Dom Kultury w Łęczycy. Jury konkursowe uznało występ zespołu za najlepszy w kategorii ‚Kapele’.

– Nasza kapela istnieje dopiero od 2 lat, więc takie sukcesy bardzo cieszą – mówi Wiesław Kowalski, kierownik kapeli – Mimo to, że działamy od niedawna, udaje nam się dzielić ze suchaczami naszą muzyczną wrażliwością. Jestem przekonany, że tak duże wyróżnienie dla nas nie jest wyłącznie kwestią szczęścia czy przypadku, bowiem kapela bardzo ciężko pracuje – dwugodzinne próby odbywają się aż trzy razy w tygodniu – dodaje Wiesław Kowalski.

Kapelę tworzy pięcioro muzyków:

  • Wiesław Kowalski – akordeon I
  • Zbigniew Gąsiorowski – akordeon II
  • Iwona Szubska – skrzypce
  • Sylwester Jędruszkiewicz – kontrabas
  • Michał Łuczak – instr. perkusyjne

To już drugie znaczące wyróżnienie dla zespołu Okowita. W 2015 roku grupa zdobyła Nagrodę Publiczności na Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel w Bedlnie.

Leszczynianki i Okowita w Węgorzewie

Ludowy zespół wokalno-instrumentalny „Leszczynianki” oraz kapela biesiadna „Okowita” w dniach 6-7 sierpnia 2016 roku miały przyjemność gościć na 39. Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. Wizyta na Mazurach była nie tylko okazją do zaprezentowania własnych umiejętności, ale również do wymiany doświadczeń z wieloma formacjami przybyłymi na imprezę – nie tylko z różnych zakątków Polski, ale także spoza naszego kraju. Poniżej przedstawiamy galerię z wyjazdu i występów:

Za nami festyn z okazji Dnia Dziecka

Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami czas na festynie z okazji Dnia Dziecka. Było przesympatycznie! Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z imprezy.

Muzyczne popołudnie za nami

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli spędzić z nami popołudnie z okazji Dnia Kobiet. W ramach spotkania wystąpili: kapela ludowa Witaszewiacy z Góry Świętej Małgorzaty, orkiestra dęta OKGK, zespół ludowy Leszczynianki oraz kapela biesiadna Okowita. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

DSC_0103 DSC_0111 DSC_0134 DSC_0140 DSC_0148

Leszczynianki i Okowita na krośniewickich dożynkach

30 sierpnia 2015 roku zespół Leszczynianki oraz kapela biesiadna Okowita gościli w Jankowicach, gdzie odbywały się dożynki gminy Krośniewice. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z występów naszych zespołów. Fot. Magdalena Szubska

Videorelacja: VI Piknik Taneczny w Leszczynku (2015)

Zapraszamy do obejrzenia videorelacji z VI Ludowego Pikniku Tanecznego, który odbył się 23.08.2015 r. na terenie Ośrodka Kultury Gminy Kutno.

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ

Fot. Maria Szubska

Fotorelacja: Koncert zespołu Sobota w Leszczynku

Poniżej galeria zdjęć z koncertu zespołu Sobota, który miał miejsce 23 sierpnia 2015 roku na terenie Ośrodka Kultury Gminy Kutno. Zespół dał świetny koncert, na którym bawiło się kilkuset mieszkańców gminy Kutno. Impreza odbyła się w ramach VI Pikniku Tanecznego organizowanego przez OKGK. Zapraszamy również na fanpage zespołu:  https://www.facebook.com/s0b0ta

Fot. Przemysław Augustynowicz

OŚRODEK KULTURY GMINY KUTNO © 2014 Frontier Theme