OŚRODEK KULTURY GMINY KUTNO

SAMORZĄDOWA INSTYTUCJA KULTURY, LESZCZYNEK 49a, 99-300 KUTNO

Bieżące informacje

Przeżyjmy to jeszcze raz! Wielka dożynkowa feta w gminie Kutno

Tegoroczne dożynki w gminie Kutno były naprawdę wyjątkowe! Dopisała pogoda, dzięki czemu w Strzegocinie zjawiło się mnóstwo osób, które wzięły udział w uroczystości. Świętowanie rozpoczęło się od najdłuższego w historii regionu korowodu dożynkowego, w którym maszerowali: orkiestra dęta OSP Kutno, Leszczynianki, Okowita, starostowie dożynek (przejazd w bryczce Państwa Roberta i Ilony Denarskich), przedstawiciele sołectw z wieńcami dożynkowymi i chlebami, poczty sztandarowe oraz Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska wraz z Gośćmi i mieszkańcami. Na końcu korowodu uplasowały się liczne maszyny rolnicze oraz wozy bojowe jednostek OSP z gminy Kutno.

O godzinie 14.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta dożynkowa celebrowana przez księdza biskupa dra Wojciecha Osiala w asyście ks. kan. dra Jerzego Swędrowskiego oraz ks. Stanisława Zarosy (SAC) i proboszcza ks. Zbigniewa Strzałkowskiego. Msza miała wyjątkową, muzyczną oprawę – zabrzmiały pieśni na ludową nutę w wykonaniu Leszczynianek i Okowity oraz pieśń „Musimy siać” w wykonaniu pana Piotra Ziółkowskiego.

Po mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na teren remizy OSP. Tym razem na czele korowodu stanęły poczty sztandarowe jednostek OSP oraz poczet sztandarowy gminy Kutno. Oprawę muzyczną zapewniły Leszczynianki i Okowita (fot. KCI).

Już na terenie OSP w Strzegocinie, na ręce Wójt Gminy Kutno Justyny Jasińskiej oraz starostów dożynek 11 delegacji sołectw z naszej gminy złożyło dożynkowe wieńce i kosze. Następnie wszyscy sołtysi składali świeżo wypieczone bochny chleba (fot. panoramakutna.pl).

Oficjalną część otworzyło wystąpienie Wójt Gminy Kutno, która mówiła m.in.: „Kochani rolnicy, wszyscy zgromadzeni. Filarem polskiego państwa było, jest i będzie rolnictwo, a silne rolnictwo zawdzięczamy silnym rodzinom. To oni bronili i zachowali w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Każdy z nas nosi w sobie cząstkę polskiej wsi. Bez rolnika nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa. Te okazałe wieńce i bochny chleba są tego przykładem. Składam wyrazy najwyższego szacunku wszystkim rolnikom za waszą ciężką pracę. To wasze święto. Z miłości do ziemi celebrujemy święto plonów i dziękujemy za dar chleba.”

Po przemówieniu nastąpił moment tradycyjnego dzielenia się chlebem. Wójt wraz z Przewodniczącą, starostami dożynek oraz paniami z zespołu Leszczynianki udali się do licznie zgromadzonych mieszkańców i gości, aby połamać się świeżo wypieczonymi bochnami (fot. panoramakutna.pl).


Głos zabrała także Przewodnicząca Rady Gminy Kutno Joanna Kajszczarek, która w swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę. Spośród zaproszonych Gości głos zabrali m.in. Senator RP Przemysław Błaszczyk, Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak, Dyrektor KRUS Ewa Rzymkowska, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Robert Baryła, Starosta Kutnowski Daniel Kowalik (fot. KCI).


Oficjalną część zakończyły przyśpiewki dożynkowe Leszczynianek oraz występy dzieci ze szkół w Strzegocinie i Byszewie, które przygotowały krótkie programy artystyczne.

Na scenie, w obszernej części artystycznej, pojawiły się zespoły muzyczne i taneczne: Okowita, Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech”, Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Ziemi Łąckiej, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, grupa Quest z Płocka oraz zespół Imperium z Białegostoku. Imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna z grupą Okowita – kilkaset osób bawiło się z nami do późnych godzin wieczornych.


Znakomity występ stał się udziałem Zespołu Tańca Ludowego „Uśmiech” z gminy Stare Miasto w powiecie konińskim. Młodzi artyści zachwycili publiczność kunsztem i dbałością o szczegóły.


Grupa Quest z Płocka porwała do tańca licznie zgromadzoną publiczność. Ich przeboje znakomicie wpisały się w taneczny klimat dożynek:


Wspaniały, barwny i momentami wzruszający występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej przyciągnął mnóstwo miłośników muzyki ludowej. Publiczność w dużym skupieniu oglądała barwne widowisko. Artyści dali z siebie wszystko.


Tuż po godzinie 21.00 na dożynkowej scenie pojawił się zespół Imperium z Białegostoku, legenda muzyki disco. Grupa uczestniczyła w kształtowaniu się nurtu disco polo już na początku lat ’90. Ich przeboje znane są kilku pokoleniom Polaków. Muzycy rozpoczęli koncert od swojego najbardziej znanego przeboju – „Żółtych tulipanów”. Cóż to był za koncert! Niezliczona publiczność bawiła się znakomicie.


Zabawa była znakomita – jeszcze o godz. 24.00 kilkaset osób bawiło się przy muzyce kapeli Okowita! Królowały utwory disco, muzyka biesiadna i cygańska!


W trakcie całej imprezy wszyscy uczestnicy mogli skosztować swojskiego jadła od KGW, chleba ze smalcem, potraw z grilla, tradycyjnej grochówki, wędlin własnego wyrobu, świeżych ciast i napojów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pieczone świniaki, które tuż po godzinie 18.00 dojechały do Strzegocina. Miłośnicy słodkości mogli natomiast skosztować tortu przygotowanego przez starościnę dożynek, panią Marlenę Karczewską (fot. KCI/panoramakutna.pl)


Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla najmłodszych – dmuchane zjeżdżalnie domki, plac zabaw, eurobungee, karuzelę, dmuchany dart, salon śmiechu, malowanie buzi, megaklocki, megabańki, animacje i hulanki.


Bardzo aktywnie działali mieszkańcy Strzegocina i okolicznych sołectw – dzięki ich pracy wszędzie czuć było dożynkowy klimat. Bogate dekoracje, kolorowa scenografia, witacze na wszystkich drogach prowadzących do Strzegocina to tylko niektóre efekty zaangażowania mieszkańców. Duża aktywność wszystkich jednostek OSP z terenu naszej gminy, Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców Strzegocina na czele z panią sołtys Katarzyną WIwałą, prezesem OSP w Strzegocinie Mirosławem Karczewskim i starostami dożynek Marleną Karczewską i Dariuszem Graczykiem, pozwoliła cieszyć się niepowtarzalną atmosferą i odpowiednią doniosłością strzegocińskiej uroczystości (fot. Radio Q)


Największy w historii regionu korowód dożynkowy, który przeszedł od pałacu diecezjalnego w Strzegocinie do miejscowego kościoła – w obiektywie reporterów Radia Q:


Starostowie dożynek – pani Marlena Karczewska i pan Dariusz Graczyk podczas korowodu otwierającego uroczystości dożynkowe (w bryczce z końmi ze stajni państwa Ilony i Roberta Denarskich) – fot. Radio Q:


Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jan Krzysztof Ardanowski oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber. Mszę świętą dziękczynną w intencji rolników gminy Kutno odprawił w kościele pw. św. Bartłomieja w Strzegocinie biskup łowicki ks. dr Wojciech Osial (godz. 14.00). Partnerami organizatorów byli: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Krajowa Spółka Cukrowa SA, Hodowla Roślin Strzelce, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Kutno, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi. Organizatorzy: Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, Ośrodek Kultury Gminy Kutno, OSP, KGW, sołectwo Strzegocin. Organizację imprezy wsparło kilkudziesięciu sponsorów i darczyńców, których logotypy, nazwiska i nazwy prezentujemy poniżej:

Wokalistki i wokaliści poszukiwani!

Do nowo powstałego zespołu muzyki rozrywkowej działającego przy Ośrodku Kultury Gminy Kutno poszukujemy wokalistek i wokalistów w wieku 18-35 lat:
– utalentowanych amatorów,
– zawodowych wokalistów,
– profesjonalistów z doświadczeniem,
– miłośników śpiewu.

Gwarantujemy przede wszystkim:
– rozwój wokalny pod okiem kadry profesjonalnych muzyków,
– znakomitą atmosferę pracy artystycznej,
– próby w dogodnych godzinach,
– koncerty wyjazdowe, udział w imprezach regionalnych i festiwalach ogólnopolskich.

Zadzwoń i umów się na przesłuchanie! Tel. +48 603 189 816

Trzy koncerty jednego dnia! Pracowita niedziela…

Niedziela, 16 czerwca, była wyjątkowo pracowitym dniem dla zespołów ludowych Ośrodka Kultury Gminy Kutno. Leszczynianki oraz kapela Okowita o godz. 12.00 otworzyli festyn z okazji Dnia Rolnika w kutnowskiej Agromie. Podczas półgodzinnego występu artyści zagrali i zaśpiewali znane utwory biesiadne. Z Agromy zespoły udały się do Klonowca Starego w gminie Strzelce, gdzie odbywał się festiwal ludowy „Kto śpiewa, troski rozwiewa…”. Każdy zespół wykonał 3 utwory. Kapela Okowita – już tradycyjnie – porwała publiczność do tańca, czym zaskarbiła sobie ogromną sympatię słuchaczy 🙂 Z Klonowca grupy udały się do Woźniakowa, gdzie trwał Festyn dla Rodzin zorganizowany przez tamtejszą parafię z okazji 25-lecia SALOS-u Róża Kutno oraz 20-lecia Oratorium im. bł. Michała Rua. Wszystkie występy były bardzo udane! Dziękujemy wszystkim za ciepłe przyjęcie 

#gminakutno #centrummożliwości #leszczynianki #okowita #agroma #strzelce#woźniaków

Okowita na festiwalu w Ozorkowie

15 czerwca kapela biesiadna Okowita miała okazję gościć na Festiwalu Zespołów Wokalnych i Kapel Ludowych w Ozorkowie. Reprezentacja gminy Kutno porwała do tańca ozorkowską publiczność. Impreza miała charakter przeglądu regionalnego, który ma za zadanie integrować artystów ludowych i konfrontować ich twórczość. Nasz zespół zagrał 3 utwory: Polkę Zakopiankę, Oberek Kozaneckiego oraz Polkę Rumunkę.

Nasze zespoły ludowe w Krzyżanowie

Niedziela 9 czerwca wypełniona była wyjątkową, ludową atmosferą. Nasze zespoły uczestniczyły w II Jarmarku Folklorystycznym Polski Centralnej w Krzyżanowie. Leszczynianki i Okowita miały okazję wystąpić w ramach przeglądu muzycznego, w któym prezentowano wybrane utwory ludowe – zarówno instrumentalne, jak i wokalne. Kapela Okowita wystąpiła również na koniec, grając na imprezie integracyjnej dla wszystkich zespołów. Artyści otrzymali wsparcie Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, która wraz mężem wzięła udział w imprezie. Dziękujemy! Wygląda na to, że nasza muzyka przypadła do gustu słuchaczom, którzy szybko poszli w tany 🙂 Siarczysty obertas nie ominął również Pani Wójt 🙂 Sczególne podziękowania kierujemy także do Marek Ciąpała za znakomitą organizację Jarmarku!

Udane Święto Rodziny w Gminie Kutno!

Za nami Wielki Rodzinny Festyn z okazji Dnia Dziecka w Gminie Kutno! Impreza udała się 🙂 Uczestnicy mogli skorzystać z kilkudziesięciu darmowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Festyn otworzyła Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska w asyście Senatora RP Przemysław Błaszczyk, który wsparł imprezę swoją obecnością.

Na imprezie nie brakowało darmowych atrakcji dla całych rodzin: dmuchane zjeżdżalnie, plac zabaw, eurobungee, karuzela, wielkie bańki, animacje sportowe, malowanie buzi, balonowe figury, animacje rekreacyjne dla dzieci i młodzieży, jumping frog na trampolinach, ciasta własnego wypieku, owoce, grill bar, wata cukrowa, pajda chleba ze smalcem, napoje, upominki dla dzieci. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się konkursy.

O godz. 15.00 rozpoczął się Festiwal Wokalny Młodych Talentów – zwyciężył Kacper Kita, który wykonał piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Moja droga”. Zwycięzca otrzymał multimedialny tablet. Uczestnicy, którzy zajęli II i III miejsce otrzymali markowe plecaki. Wszyscy, którzy zaśpiewali mogli cieszyć się z podwójnych wejściówek do kina KDK.

Po festiwalu wokalnym, przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego przez kutnowskie koło wędkarskie „Metalurg”. Pierwsze miejsce zdobyła Weronika Kujawska. Wszyscy zwycięzcy otrzymali albumy przyrodnicze.

Równolegle na boisku toczyły się zawody sportowe zorganizowane przez KS Kutno.

O godzinie 16.30 ruszyły animacje rekreacyjne na trampolinach – były liczne zabawy i konkursy, w których nagrodą były dyski flash USB – aż 10 laureatów konkursów mogło się z nich cieszyć. Blok rekreacyjny trwał aż 2,5 godziny – poprowadziła go instruktor OKGK Dorota Ciołkowska ze Studia Tańca „Alibi”.

Przez całą imprezę działało stoisko gastronomiczne Koła Kobiet Aktywnych z Gołębiewka Nowego na czele z panią Ewą Szkup – panie przygotowały ciasta własnego wypieku, owoce dla dzieci, napoje (wszystko gratis!). Obok stał nasz samorządowy grill, z którego w świat popłynęło ponad 500 kiełbasek i 150 kaszanek (również gratis!). Do imprezy włączyły się również panie z Gołębiewa – przygotowały pyszną pajdę ze smalcem.

Nie zabrakło animacji artystycznych – pod namiotem Ośrodka Kultury Gminy Kutno dzieci mogły wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez instruktor OKGK Anetę Sikorę-Ołdakowską. Dużym zainteresowaniem cieszył się również konkurs plastyczny koła wędkarskiego „Metalurg”.

Pod namiotem samorządowym gminy Kutno dzieci mogły wylosować gadżety gminne. Ponad setka najmłodszych miała okazję cieszyć się z upominków (m.in. notesy, torby, domino, pacynki, bierki, maskotki, płaszczyki przeciwdeszczowe, breloki odblaskowe).

Mnóstwo uczestników skorzystało także ze stoisk animacyjnych dla najmłodszych – były tutaj gigantyczne klocki, megabańki, kolorowanki, darmowe figury balonowe, minizamek z kulkami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się darmowa wata cukrowa – rozdaliśmy aż 400 porcji 🙂

Festiwal Wokalny Młodych Talentów – regulamin

Zaśpiewaj swoją ulubioną piosenkę i zgarnij cenne nagrody – tablet, torby, plecaki! Festiwal Wokalny Młodych Talentów odbędzie się w ramach Wielkiego Rodzinnego Festynu z okazji Dnia Dziecka w Gminie Kutno dn. 8 czerwca 2019 r. (sobota) o godz. 14.00 w Gołębiewie Starym (teren rekreacyjny przy przedszkolu).

1. W Festiwalu może wziąć udział każda osoba w wieku do 15 lat (włącznie).
2. Osoby chętne zgłaszają się poprzez e-mail: okgk@onet.pl – należy przesłać następujące informacje: imię i nazwisko uczestnika, zgodę na przetwarzanie danych osobowych, podkład piosenki, tytuł utworu i wykonawcę (zgłoszenie przesyła opiekun).
3. Termin przyjmowania zgłoszeń zostaje wydłużony do 5 czerwca 2019 roku.
4. W Festiwalu można wziąć udział również bez wcześniejszego zgłoszenia – dziecko może zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę z podkładem muzycznym (lub bez) podczas Festynu – w tym celu należy zgłosić się do jury Festiwalu. Podkład muzyczny należy mieć przygotowany w formacie MP3 na nośniku typu pendrive.
5. W tegorocznej edycji Festiwalu nie obowiązuje podział na kategorie wiekowe – jury brać będzie pod uwagę poziom wykonania piosenki w odniesieniu do wieku wokalistów.
6. Dla trojga najlepszych wykonawców przewidziano nagrody rzeczowe – tablet oraz markowe plecaki. Jury może także przyznawać wyróżnienia za występy zasługujące na szczególne uznanie.
7. Każdy uczestnik Festiwalu wykonuje jedną piosenkę solo (z podkładem muzycznym lub bez).
8. Każdy uczestnik Festiwalu otrzyma upominek za występ.
9. Jury, oceniając występ, będzie brało pod uwagę: wiek uczestnika, dobór repertuaru, warsztat wokalny oraz ogólny wyraz artystyczny.

 

Wielki Rodzinny Festyn z okazji Dnia Dziecka w Gminie Kutno

Już 8 czerwca o godz. 14.00 odbędzie się Wielki Rodzinny Festyn z okazji Dnia Dziecka w Gminie Kutno. Organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji dla wszystkich uczestników. W tym roku, ze względu na remont w Leszczynku, impreza odbędzie się w Gołębiewie Starym (teren rekreacyjny przy dawnej szkole). Serdecznie zapraszamy!

Leszczynianki i Okowita na Giełdzie Rolniczej w Łącku

Na zaproszenie organizatorów Giełdy Rolniczej (Mazowieckiego Oddziału Doradztwa Rolniczego oraz samorządu gminy Łąck) nasze zespoły ludowe dały ponad godzinny koncert w dniu 19 maja 2019 roku w Łącku. W repertuarze grup usłyszeć można było zarówno popularne pieśni biesiadne, jak i bardziej skomplikowane instrumentalne utwory ludowe. Artyści otrzymali gromkie brawa oraz podziękowania od organizatorów za gościnny występ.

Festiwal Wokalny Młodych Talentów – weź udział!

Zgarnij tablet lub inne cenne nagrody! Już wkrótce Festiwal Wokalny Młodych Talentów dla dzieci i młodzieży do lat 15. Konkurs odbędzie się 8 czerwca 2019 roku (sobota) o godz. 14.00 w Gołębiewie Starym (przy przedszkolu – dawna szkoła podstawowa), gdzie będzie miał miejsce Wielki Rodzinny Festyn z okazji Dnia Dziecka w Gminie Kutno. Podczas występu uczestnicy wykonają jeden utwór solo (piosenkę), który będzie podlegał ocenie jury. Wszyscy wokaliści otrzymają upominki od organizatorów – za najlepsze występy przewidziano nagrody rzeczowe (tablet, markowe plecaki i torby). Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko, numer telefonu, tytuł i wykonawcę piosenki, zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz podkład do piosenki w formacie MP3 należy przesyłać do 31 maja 2019 roku na adres Ośrodka Kultury Gminy Kutno: okgk@onet.pl, w temacie wiadomości wpisując ‚Festiwal Wokalny Młodych Talentów’. Więcej informacji pod numerem telefonu: +48 603 189 816. Zapraszamy wszystkich, którzy kochają śpiew i chcą spróbować swoich sił w konkursie! 

OŚRODEK KULTURY GMINY KUTNO © 2014 Frontier Theme